28. ledna uplynulo 30 let od broadwayské premiéry u nás málo známého muzikálu s názvem Sarafina, jehož námětem je rasová segregace.

Děj muzikálu Sarafina se odehrává v černošském ghettu Soweto v Jihoafrické republice v roce 1976, kde propukly rasové nepokoje. Dvě stě tisíc černých studentů tehdy vstoupilo do masové protestní akce proti nařízení vlády, že výuka bude napříště probíhat výhradně v oficiální řeči Jihoafrické republiky, angličtině, a nikoli v jazyce Zulu, který byl jejich mateřštinou. Hlavní hrdinkou muzikálu je mladá dívka Sarafina, která je na střední škole oblíbená mezi spolužáky a je velkou obdivovatelkou Nelsona Mandely. Při jedné demonstraci však skončí na několik měsíců ve vězení. To ji od dalších ještě promyšlenějších aktivit neodrazuje – naopak ji to v jejím rozhodování utvrzuje a posiluje.

Muzikál byl půl roku před broadwayskou premiérou uveden v jihoafrickém Johannesburgu a posléze se dočkal i filmového zpracování: postavu Sarafininy učitelky ve filmu vytvořila Whoopi Goldberg. Vedle ní je možné ve filmu vidět i slavnou černošskou zpěvačku Miriam Makebu, která hraje Sarafininu matku. Hudbu a texty složil Mbongeni Ngema a značná část písní jak na divadle, tak i ve filmu zní v řeči Zulu. V dnešní době boje proti diskriminaci menšin ve Spojených státech by takovýto námět muzikálu asi nikoho nepřekvapil. V době vzniku však byla ve společnosti ještě poněkud jiná atmosféra, a tak Sarafina patří mezi tituly, o kterých je vhodné se alespoň krátce zmínit.

SARAFINA: MUZIKÁL S RASOVOU TEMATIKOU