SHREK VYRÁŽÍ NA TURNÉ PO ČESKÝCH DIVADLECH

V sobotu 21. dubna měl v pražské Tipsport areně českou premiéru dlouho připravovaný muzikál Shrek. Populárního zeleného zlobra a jeho milovanou Fionu nyní čeká turné po České republice i Slovensku, zatím celkem v sedmi městech.

Muzikál Shrek se k nám dostává deset let po své newyorské premiéře. Jeho autory jsou skladatelka Jeanine Tesori a americký dramatik David Lindsay-Abaire, pro něhož byl Shrek muzikálovým debutem. Kromě Broadwaye se hrál i v Londýně, Madridu, Budapešti, Buenos Aires, Německu, Švýcarsku, Rakousku, Izraeli, Polsku nebo třeba také v Portoriku. Divadelní představení na Broadwayi bylo navrženo celkem na osm muzikálových cen Tony, z nichž nakonec proměnilo nominaci za nejlepší kostýmy. Při udílení cen Drama Desk Awards získali tvůrci hned tři ocenění, mimo jiné za herecký výkon Briana d´Arcy Jamese, který ztvárnil Shreka.

Po umělecké a inscenační stránce stojí za českou spektakulární inscenací Východočeské divadlo v Pardubicích v čele s režisérem Romanem Štolpou. Pro vlastní turné se divadlo spojilo s jistou pražskou soukromou produkcí; vzhledem k potížím, které přípravy doprovázely, však divadlo muselo partnera pro turné na poslední chvíli změnit. Z toho důvodu dvě představení odpadla a v letošní sezóně je možné Shreka vidět v květnu a červnu ještě v Brně, Hradci Králové, ve Zlíně, Ostravě a koncem září v Bratislavě.

Obsazení inscenace je sestaveno z řady známých i méně známých tváří. V roli Shreka se divákům představuje Jiří Zonyga, postavu Fiony vytvářejí Ivana Jirešová a Radka Pavlovčinová. Překvapením je skvělý výkon mladého plzeňského herce Lukáše Ondruše, který Shreka na jevišti provází po celý večer coby Oslík, a málokdo by poznal Ondřeje Bábora, který sugestivně ztvárňuje postavu trpasličího Lorda Farquaada. Muzikál Shrek nabízí veselou a zábavnou podívanou pro celou rodinu.