POLITICKÝ SKANDÁL V MUZIKÁLU ANDREW LLOYDA WEBBERA

Před pěti lety se na londýnském West Endu uskutečnila premiéra prozatím předposledního muzikálu skladatele Andrew Lloyda Webbera s názvem Stephen Ward.

Námět díla měl tentokrát předobraz ve skutečných událostech z britské historie, konkrétně ve skandálu ministra Johna Profuma z počátku 60. let. Stephen Ward byl jedním z nejžádanějších fyzioterapeutů v Londýně a chodil k němu každý, kdo něco znamenal. Do své vily si zval vlivné osobnosti, ale i mladé dívky, které se do vysokých kruhů teprve chtěly dostat. Jednou z nich byla i Christine Keeler, s níž měl Ward krátký poměr. Na jednom z jeho večírků se ocitl i tehdejší ministr války John Profumo, který s Christine také prožil krátký románek. Naneštěstí pro něj se ale dívka v té době přátelila i se sovětským vojenským atašé Ivanovem. Zdánlivě nevinná aférka se tak brzy dostala na první stránky britských novin a vypukl obrovský skandál. Nejvíce byl z celé situace viněn právě Ward, který kvůli tomu také nakonec spáchal sebevraždu.

Libreto k muzikálu Stephen Ward napsal dramatik Christopher Hampton, texty písní pochází z pera známého textaře Dona Blacka – jedná se tedy o stejný tým, který s Andrew Lloydem Webberem vytvořil o 20 let dříve muzikál Sunset Boulevard. Stephen Ward, poprvé uvedený 19. prosince 2013 v londýnském divadle Aldwych, byl v pořadí už devatenáctým dílem slavného skladatele.