SKONČILA DLOUHÁ NOC NA KARLŠTEJNĚ

Ve středu 5. prosince se jevišti Hudebního divadla Karlín uskutečnila derniéra legendárního muzikálu Noc na Karlštejně skladatele Karla Svobody v režii Petra Novotného. Tento titul mělo karlínské divadlo na repertoáru plných 14 let, od června roku 2004.

Historická budova Hudebního divadla Karlín byla po povodních z léta 2002 zdevastovaná a procházela rozsáhlou rekonstrukcí. Premiéra Noci na Karlštejně se proto odehrála pod širým nebem na nádvoří malostranského Nosticova paláce, sídla Ministerstva kultury České republiky. Na stejném místě se inscenace hrála celé léto a znovu i v dalším roce, než se po znovuotevření rekonstruované budovy divadla na podzim 2006 dočkala uvedení přímo v Karlíně.

Karlínská inscenace byla zároveň vůbec prvním uvedením divadelní adaptace filmové verze, která vznikla v roce 1973 v režii Zdeňka Podskalského. Pro potřeby divadelního uvedení bylo provedeno několik úprav původního scénáře a zároveň připsána nová úvodní píseň královny během její korunovace. Nedlouho po karlínské premiéře byla stejná verze uvedena v Ostravě a posléze i v mnoha dalších divadlech prakticky po celé České republice.

V Karlíně čtrnáctileté uvádění muzikálu poznamenaly mnohé změny v obsazení, jeho jádro však zůstalo víceméně stejné: po celou dobu se diváci mohli setkávat s Mojmírem Maděričem jako vévodou bavorským Štěpánem, Václavem Vydrou jako králem cyperským Petrem, Bohušem Matušem jako trubadúrem, Petrem Štěpánkem jako císařem Karlem IV. a Kateřinou Brožovou či Monikou Absolonovou jako královnou.