KISMET: LEGENDA O LÁSCE

V sobotu 1. prosince tomu bylo přesně padesát let od premiéry komediálního muzikálu Promises, Promises, česky známého pod názvem Sliby chyby. Jedná se o jeden z titulů, ke kterým se česká divadla poměrně často vrací.

Tvůrci se nechali inspirovat oscarovým filmem The Apartment (česky Byt). Příběh se točí okolo mladého ambiciózního pojišťovacího úředníka Chucka, který je pro postup v kariéře svolný téměř k čemukoliv. Půjčuje tedy svůj byt nadřízeným pro jejich romantická dostaveníčka a zálety. Je to chytře vymyšlený plán, jak si zajistit povýšení – dokud se Chuck nezamiluje do dívky, která se vídá právě s jeho šéfem.

Chytlavé melodie napsal Burt Bacharach a libreto přední americký dramatik Neil Simon. Premiérová inscenace z roku 1968 se okamžitě setkala s diváckým úspěchem – nakonec byla uváděna déle než tři roky. Její hudební nahrávka získala dokonce cenu Grammy. Není tedy divu, že si díla povšimli i evropští producenti a už v roce 1969 byl muzikál uveden také na londýnském West Endu.

Zatímco v Americe premiérová inscenace pomalu spěla k derniéře, v Československu se první uvedení teprve chystalo: nejprve v roce 1971 na Nové scéně v Bratislavě, v roce následujícím pak v Olomouci a ještě o rok později v Brně. V dubnu 1975 došlo k prvnímu pražskému uvedení v divadle ABC. Před samotovou revolucí byl muzikál uveden ještě v Ostravě. Devadesátá léta přinesla nová témata a řadu nových původních českých muzikálů, takže dalších provedení se americké Sliby chyby dočkaly až po roce 2000 v Opavě, v Divadle pod Palmovkou, Plzni a zatím naposledy v Městském divadle v Brno v roce 2014. Nedávné inscenace se však setkaly s negativními ohlasy kritiky a je tedy otázka, zda má ještě tento padesát let starý muzikál současnému publiku co nabídnout, nebo ne.