STARLIGHT EXPRESS: MUZIKÁL NA KOLEČKOVÝCH BRUSLÍCH

12. června si připomínáme třicáté výročí premiéry muzikálu Andrew Lloyda Webbera Starlight Express v německé Bochumi. Tamější provedení se hraje dodnes a stalo se tak nejdéle uváděnou inscenací na jednom místě v celé kontinentální Evropě.

Tak jako byly Kočky návštěvou říše oduševnělých zvířat, Starlight Express je metaforou, při které na sebe lidské vlastnosti a neřesti přebírají vlaky. Představení je zarámováno usínáním malého chlapce, kterému ve snu jeho vláčky ožívají a pořádají přesně podle jeho pokynů závody. Vedle nejmodernějších supervlaků a expresů se jich účastní i stará vysloužilá lokomotiva s uhlákem, který ji brzdí v už beztak dýchavičném tempu. Jedná se navíc o první muzikál na světě, který se celý odehrává na kolečkových bruslích.

V roce 1984 měl Starlight Express premiéru v Londýně, tři roky nato v New Yorku a v červnu 1988 právě v Bochumi, kde pro toto představení produkční společnost Stella postavila speciální halu, do které se závodní dráhy daly umístit lépe než v klasickém kukátkovém divadle. A je možná na místě dodat, že Andrew Lloyd Webber měl pro vláčky slabost už jako dítě; dokonce i v dospělém věku jeho modelová železnice zabírala značnou část půdy jeho letního sídla.