V úterý 6. března slaví 70. narozeniny americký skladatel a textař Stephen Schwartz. Během své téměř čtyřicetileté kariéry napsal muzikálové hity Godspell, Pippin, Wicked nebo nejnověji muzikál Schikaneder, uvedený v loňském roce ve Vídni.

Stephen Schwartz, rodák z New Yorku, studoval hru na piano a skladbu už během střední školy. Nejprve pracoval jako producent v nahrávací společnosti, velmi brzy se však vrhl na divadelní kariéru. Jeho první broadwayskou prací bylo hudební nastudování inscenace americké rockové opery Přežití svaté Johanky. Brzy však uvedl svou vlastní tvorbu – jeho vůbec první píseň pro divadlo zazněla ve hře I motýli jsou volní.

V roce 1971 napsal Schwartz hudbu i texty ke svému prvnímu muzikálu Godspell. Libreto k němu vytvořil John-Michael Tebelak a jeho děj je inspirován evangeliem svatého Matouše. Muzikál je zarámován jako setkání mladých lidí, kteří jsou unavení moderní dobou, a tak vypravují a hrají biblické příběhy ze života Ježíše, a to vtipnou a zábavnou formou. Ačkoli je Godspell považován za rockovou operu, hudebně je mnohem bohatší: je totiž mixem různých hudebních stylů od popu přes folkrock až po náboženské gospely. Za tento muzikál Schwartz získal několik cen včetně dvou Grammy. V roce 1973 byla natočena i filmová verze, která se však od té divadelní liší: některé písně totiž tvůrci vypustili a jednu novou přidali. Godspell sice nedosáhl takové slávy jako tematicky podobný Jesus Christ Superstar, který vznikl ve stejné době, přesto se dočkal mnoha uvedení po celém světě. Českou premiéru měl před třemi lety na scéně brněnského studia Marta.

Na začátku 70. let se mladý Schwartz autorsky velmi činil – hned rok po úspěšné premiéře Godspellu, tedy v roce 1972, měl na Broadwayi světovou premiéru jeho další muzikál – Pippin. Schwartz k němu napsal hudbu a texty písní, libreto pak vytvořil Roger Hirson za přispění režiséra a choreografa premiérové broadwayské inscenace, světoznámého Boba Fosseho. Tato inscenace byla na Broadwayi uváděna plných pět let, během nichž dosáhla počtu 1944 představení. Pippin je vlastně divadlem na divadle – skupina herců přehrává životní příběh Pippina, syna legendárního vládce raného středověku Karla Velikého. O historická fakta však v muzikálu tolik nejde – děj se soustřeďuje spíše na mladého prince a jeho hledání smyslu života.

Další veleúspěšná Schwartzova show měla premiéru v polovině 70. let a nesla název The Magic Show; tehdy se mu hrály na Broadwayi hned tři tituly zároveň. V následujících desetiletích napsal několik dalších muzikálů, které sice měly úspěch, slávy Godspellu a Pippina však nedosáhly.

Od začátku 90. let se Schwartz začal intenzivně věnovat textařské práci pro filmové studio Walta Disneyho. Ve spolupráci se skladatelem Alanem Menkenem napsali písně k pětici animovaných filmů. Za písně pro pohádkový příběh o krásné indiánské dívce Pocahontas z roku 1995 dokonce obdrželi rovnou dva Oscary.

V roce 2003 pak měl na Broadwayi premiéru snad největší Schwartzův hit – muzikál Wicked. Jeho děj je inspirován románem Wicked: Život a doba zlé čarodějnice ze západu, který vypráví známý příběh Čaroděje ze země Oz, ovšem nikoli z pohledu mladé Dorotky, ale obou čarodějnic, které se v příběhu vyskytují. Titulní postavou muzikálu je proto zelená čarodějnice Elphaba – původní hlavní postava Čaroděje ze země Oz, Dorotka, zde sice chybí, ale zato se dozvídáme, proč je zlá čarodějnice vlastně zelená, jaký je její skutečný vztah k dobré čarodějce Glindě, odkud se vzal Plechový muž a jak se zrodil Strašák v poli, tedy ony známé postavy z legendárního filmu. Muzikál Wicked měl v New Yorku obrovský úspěch a Schwartz se díky němu zařadil do čtveřice skladatelů, jejichž tři díla přesáhla na Broadwayi magickou hranici tisíce repríz. V současnosti patří Wicked mezi nejúspěšnější muzikály a je uváděn jak na Broadwayi, tak v londýnském West Endu.

Zatím posledním uvedeným muzikálem Stephena Schwartze je Schikaneder, nastudovaný nedalekými Spojenými scénami vídeňskými na sklonku předminulého roku. Jeho titulním hrdinou, jak název napovídá, je rakouský principál kočovné divadelní společnosti, herec, pěvec, režisér a libretista Emanuel Schikaneder, na jehož objednávku zkomponoval Wolfgang Amadeus Mozart svoji slavnou operu Kouzelná flétna. Druhou hlavní postavou příběhu pak je jeho manželka Eleonora, která po jeho boku musela snášet manželovy záletné eskapády a vlastně i v kritických situacích jejich divadelní společnost řídila.

STEPHEN SCHWARTZ: MUZIKÁLOVÝ HITMAKER