STINGŮV MUZIKÁLOVÝ DEBUT

V Městském divadle Brno se v únoru odehrála premiéra muzikálu Poslední loď, jehož autorem je světově proslulý hudebník a zpěvák Sting. V režii Stanislava Moši a překladu jeho dcery Zuzany Čtveráčkové se jednalo o českou premiéru.

Gordon Matthew Thomas Sumner, kterého zná celý svět pod uměleckým jménem Sting, je autorem hudby i písňových textů tohoto výrazného počinu na poli hudebního divadla. Anglický hudebník a příležitostný herec, v sedmdesátých a osmdesátých letech hlavní zpěvák rockové skupiny The Police, se na sólovou dráhu vydal v roce 1985 a od té doby se výrazně zapsal do dějin hudby, v níž se pohybuje napříč všemi žánry.

V roce 2014 napsal svůj první, velmi osobní muzikál, inspirovaný vlastními zážitky z dětství v anglickém námořním městě Wallsend. Zdejší život se vždy točil kolem loděnice, v níž těžce pracující muži stavěli s ohromnou hrdostí velkolepé lodě. Muzikál Poslední loď ukazuje sílu zdejší komunity, která čelí zániku lodního průmyslu, a zároveň vypráví romantický příběh Gideona Fletchera, který sní o jiné budoucnosti: touží cestovat po světě. Gideon opouští svůj život i lásku, a když se po sedmnácti letech vrátí, najde loděnice v hluboké krizi a svou lásku po boku někoho jiného. Uvědomuje si, že přišel o víc, než si kdy dovedl představit.

Premiéra na Broadwayi proběhla 26. října 2014. Muzikál obsahuje přes dvacet hudebních čísel, zahrnuje především původní písně, ale i některé dříve napsané skladby. Na libretu se podílel John Logan, na jehož kontě jsou například filmové scénáře Gladiátor, Skyfall či Sweeney Todd, a Brian Yorkey, který za libreto k muzikálu Next to Normal získal Pulitzerovu cenu a jehož brněnští diváci znají jako autora Děsnýho pátku.