SVŮDNÝ DUCH NA PLZEŇSKÉM JEVIŠTI

První muzikálovou novinkou sezóny v plzeňském Divadle J. K. Tyla bude muzikál Duch podle stejnojmenného filmu z roku 1990. V hlavních rolích romantického thrilleru s komediálními i nadpřirozenými prvky se původně představili Patrick Swayze, Demi Moore a Whoopi Goldberg, která za svou roli šarlatánky Ody Mae získala kromě jiných ocenění také Oscara.

Zápletka muzikálu, v němž se prolíná skutečný i nadpozemský svět, se stejně jako ve filmu točí kolem téměř pohádkového návratu ducha zavražděného Sama ke snoubence Molly. Prostřednictvím bláznivé Ody Mae chce totiž pomoci objasnit svou náhlou a nespravedlivou smrt, ochránit milovanou Molly a rozloučit se s ní před odchodem na věčnost. Za vznikem muzikálové adaptace z roku 2011 stojí scenárista původního filmu Bruce Joel Rubin a dvě renomované osobnosti světové populární hudby – skladatel a člen někdejšího dua Eurythmics Dave Stewart a skladatel, textař a producent Glen Ballard, který během své kariéry spolupracoval s těmi největšími hvězdami světové pop music.

V Plzni muzikál nastuduje šéf souboru Lumír Olšovský, diriguje Dalibor Bárta a tvůrčí tým doplnili oceňovaný švýcarský choreograf Simon Eichenberger a anglický scénograf Dave Benson. V hlavních rolích se představí mladé plzeňské hvězdy Pavel Režný, Eva Staškovičová a Jozef Hruškoci. Roli šarlatánky Ody Mae alternují místní Venuše Zaoralová Dvořáková a hostující zpěvačka Dasha – obě alternace tedy jistě budou stát za to.

Plzeňská premiéra muzikálu Duch, připravovaného v koprodukci s Hudebním divadlem Karlín, se uskuteční už v sobotu 29. září.