TEXTAŘ Z NEJŽÁDOUCNĚJŠÍCH: ALAN JAY LERNER

V pátek 31. srpna uplynulo sto let od narození amerického libretisty a textaře Alana Jay Lernera. Ačkoli jeho jméno není tak známé jako jména jeho kolegů skladatelů, právě z Lernerova pera pochází několik dodnes velmi populárních muzikálových děl.

Prvním Lernerovým broadwayským hitem se stal romanticko-fantaskní muzikál Brigadoon z roku 1947, o čtyři roky později následoval neméně úspěšný Paint Your Wagon. Ve stejném roce měl premiéru také proslulý hudební film s Lernerovým scénářem Američan v Paříži s hudbou George Gershwina. Snímek režíroval slavný Vincente Minnelli, který později natočil i Gigi, oscarový muzikál také s Lernerovým libretem. Nesmazatelně se Lerner do dějin muzikálu zapsal v roce 1956 díky libretu k legendární My Fair Lady. Mezi další Lernerova díla ale patří také u nás nepříliš známý muzikál Camelot nebo On a Clear Day You Can See Forever, v jehož filmové verzi zazářila Barbra Streisand.

Právě Lernera také původně oslovil skladatel Andrew Lloyd Webber, aby napsal texty k jeho Fantomovi opery. Lerner nabídku přijal a na libretu skutečně začal pracovat. Nedlouho poté však musel kvůli vážným zdravotním problémům práci na Fantomovi odříct a muzikál tak nakonec dokončil Charles Hart. Několik kratičkých fragmentů z Lernerova pera prý ale zůstalo i ve finální podobě díla, byť jako spoluautor není uváděn. Kvůli zdravotním potížím Lerner odmítl i nabídku napsat anglické texty k muzikálu Bídníci. Nedlouho po jejich londýnské premiéře, 14. června 1986, také zemřel.

Alan Jay Lerner získal za svou výjimečnou práci kromě množství dalších ocenění i tři divadelní ceny Tony a tři Oscary a jeho díla v čele s My Fair Lady patří nesmazatelně do zlatého fondu muzikálového žánru.