LONDÝNSKÁ INSCENACE THE LAST FIVE YEARS

Dramatik, skladatel a textař Jason Robert Brown napsal na počátku nového tisíciletí muzikál s názvem The Last Five Years – Posledních pět let. Inspiraci pro tuto muzikálovou jednoaktovku mu poskytlo jeho vlastní nevydařené manželství s herečkou Theresou O'Neill.

 

Hlavními hrdiny a zároveň jedinými postavami muzikálu jsou mladá začínající herečka Cathy a nadějný spisovatel Jamie. Oba střídavě v sólových písních vypráví o svém pětiletém vztahu, každý ovšem z jiné perspektivy. Zatímco Jamie začíná první strávenou nocí s Cathy a postupuje až ke konci jejich společného soužití, Cathy zpívá nejprve o rozchodu, aby se pak na konci muzikálu loučila s Jamiem po jejich první milostné schůzce. Vyprávění obou aktérů se tak setkává v jediném duetu uprostřed příběhu, v okamžiku, kdy Jamie žádá Cathy o ruku.

 

Muzikál měl světovou premiéru na jaře 2001 v Chicagu a v následujícím roce byl uveden na newyorskou off-Broadway, kde získal prestižní ocenění Drama Desk Award. V loňském roce měla premiéru také filmová adaptace muzikálu. Režie snímku se ujal Richard LaGravenese a do hlavních rolí osadil populární herečku Annu Kendrick a broadwayského herce Jeremyho Jordana.

 

Na podzim letošního roku se muzikál The Last Five Years představí také londýnskému publiku. V limitované sérii představení bude uváděn na scéně St. James Theatre od 28. října do 26. listopadu. V režii autora Jasona Roberta Browna vystoupí Jonathan Bailey a Samantha Barks, známá jako Eponina z filmové adaptace muzikálu Les Misérables – Bídníci.