KOMEDIE O MORMONSKÉ MISII

V době, kdy se na americké Broadwayi premiérou Lodi komediantů zrodil muzikál, slavily ještě velké úspěchy i klasické operety – přímí předchůdci muzikálu. Mezi pozoruhodné tituly tohoto období patří Tři mušketýři jednoho z nejúspěšnějších operetních skladatelů všech dob, českého rodáka Rudolfa Frimla.

Opereta Tři mušketýři byla na Broadwayi uvedena 13. 3. 1928, tedy čtvrt roku po zmíněné premiéře Lodi komediantů. Jak je už z titulu patrné, její děj vychází ze známého stejnojmenného románu Alexandra Dumase st. o dobrodružném přátelství mladého d´Artagnana s mušketýry francouzského krále, Athosem, Porthosem a Aramisem. Libreto k operetě napsal William McGuire, texty písní Clifford Grey a P. G. Wodehouse.

Není bez zajímavosti, že inscenaci Frimlovy operety produkoval Florenz Ziegfeld, slavný broadwayský producent, který stojí nejen za svými známými Ziegfeld Follies, ale také za zrodem muzikálu – a to právě již zmíněnou Lodí komediantů. Frimlovi Tři mušketýři byli mnohokrát uvedeni na scénách našich divadel a čas od času je i dnes inscenují divadla po celém světě.