Nejdéle uváděným muzikálem newyorské Broadwaye je slavný Fantom opery britského skladatele Andrew Lloyda Webbera. Ten totiž v letošním roce oslavil již třicet let nepřetržitého uvádění.

Premiéra muzikálu se na newyorské Broadwayi, konkrétně v divadle Majestic, konala 26. ledna 1988. V následujících 30 letech se v tomto divadle uskutečnilo už 12 a půl tisíce představení pro 18 milionů diváků: Fantom opery se tak stal nejdéle uváděným muzikálem v historii Broadwaye. Proto se 24. ledna v divadle Majestic odehrály velkolepé oslavy tohoto 30. výročí za účasti Andrew Lloyda Webbera, producenta Camerona Mackintoshe, režiséra Harolda Prince a mnoha dalších hvězd světového muzikálového showbyznysu.

Nechyběla ani původní představitelka Christine a někdejší manželka Andrew Lloyda Webbera Sarah Brightman, které tuto roli napsal muzikálový mág přímo na míru. Ta v úvodu slavnostního večera zazpívala se současným představitelem Fantoma a jedním z nejprodávanějších a ve světě nejúspěšnějších švédských zpěváků všech dob Petera Jöbacka a za doprovodu mladých představitelů na Broadwayi právě uváděného nejnovějšího muzikálu Lloyda Webbera School of Rock slavný titulní duet The Phantom of the Opera.

Režisér Harold Prince seznámil na slavnostním gala představení se statistikami, které dělá rád každých pět let, když muzikál slaví jubilea svého nepřetržitého uvádění. Prozradil, že na každé show se podílí 145 lidí. Americké herecké odbory zaměstnaly v této inscenaci v průběhu 30 let více než 1.000 umělců a celkově se na ní podílelo 6.500 lidí. Muzikál byl uváděn ve 147 městech ve 47 státech a vidělo jej přes 140 milionů diváků. Poté uvedl Prince na jeviště divadla původní broadwayské obsazení z roku 1988. Všichni pak společně zazpívali Happy Birthday nejen samotnému muzikálu, ale i režisérovi, který 30. ledna letošního roku oslavil 90. narozeniny.

O tom, jaké místo si tento muzikál vydobyl v americké kultuře, svědčí fakt, že na tři sta osmdesát metrů vysoký newyorský mrakodrap Empire State Building byla po skončení slavnostního představení za doprovodu Lloyd Webberovy hudby promítána velká světelná show připomínající 30 let Fantoma opery na Broadwayi. Podobné pocty se dočkal například Frank Sinatra, když slavil 80. narozeniny nebo když si Amerika připomínala sto let od jeho narození.

TŘICET LET FANTOMA OPERY NA BROADWAYI