ÚNOROVÉ PREMIÉRY V ČESKÝCH DIVADLECH

V prvních únorových týdnech se v českých divadlech sešlo hned několik muzikálových premiér. Takřka současně s novým nastudováním West Side Story v Národním divadle moravskoslezském byla v Brně uvedena původní novinka Ráj, o týden později diváky čeká American Idiot v Divadle J. K. Tyla v Plzni a Chyť mě, jestli na to máš v Západočeském divadle v Chebu.

Městské divadlo Brno uvedlo dlouho očekávaný třetí díl volné trilogie hudebního skladatele Zdenka Merty a libretisty a režiséra Stanislava Moši „Osudová komedie“. Volně inspirováni Danteho Božskou komedií navázali autoři na předchozí muzikály Peklo a Očistec novinkou s názvem Ráj. Děj nového fantasy muzikálu se odehrává v blízké budoucnosti a jeho ústředním motivem je láska. A to láska ve světě ovládaném novodobými technologiemi a záhadnou mimozemskou civilizací, která se v našem světě orientuje pouze za pomoci umělé inteligence. Dokáže v takovém prostředí láska a krása umění vůbec obstát? V režii Stanislava Moši účinkují například Lukáš Janota, Ladislav Kolář, Kristýna Daňhelová, Zora Jandová, Ivana Vaňková, Dušan Vitázek a další.

Z dílny punkrockové kapely Green Day pochází úspěšné koncepční album s názvem American Idiot i jeho divadelní muzikálová adaptace. Její českou premiéru připravuje na sobotu 15. února Divadlo J. K. Tyla v Plzni na své Malé scéně. Příběh muzikálu se soustřeďuje na trojici znuděných mladých mužů, kteří se rozhodnou uniknout z nezáživného stereotypu předměstského života. Inscenaci v Plzni připravuje americký režisér Steve Josephson, který má na svém kontě režie oceňovaných pražských komorních projektů Sweeney Todd a Rent v Divadle Na Prádle nebo Ray Bradbury´s 2116, který před několika lety hostoval v divadle Semafor. V hlavních rolích budou účinkovat mladé plzeňské hvězdy Pavel Klimenda, Lukáš Ondruš a Adam Rezner, doprovázení desítkou svých kolegů. Plzeňští slibují, že diváky čeká neobvyklý divadelní zážitek, při kterém si přijdou na své nejen fanoušci kapely Green Day. Písně zazní v originální angličtině a budou doprovázeny českými titulky.

Druhou muzikálovou premiérou soboty 15. února bude už druhé české uvedení Chyť mě, jestli na to máš. Muzikál z roku 2011 vznikl podle filmového trháku obdobného jména z dílny režiséra Stevena Spielberga s Leonardem DiCapriem a Tomem Hanksem v hlavních rolích a vychází ze skutečného příběhu mladého amerického podvodníčka Franka Abagnalea mladšího. Ten se s pomocí falešných dokladů, šeků a diplomů objevoval pod různými identitami, pracoval v různých profesích, pro něž neměl sebemenší kvalifikaci, procestoval kus světa, žil v luxusních hotelech a vybíral si ty nejhezčí dívky. A ani v nejmenším ho netrápilo, že ho pronásleduje policie bezmála třiceti států – včetně americké FBI. Západočeské divadlo v Chebu novou inscenaci připravuje v koprodukci s Městským divadlem Karlovy Vary, kde se premiéra uskuteční o týden později. Muzikál režíruje ředitel chebského divadla Zdeněk Bartoš a hlavní roli ztvární mladý absolvent JAMU Daniel Mišák.