V německém Kolíně nad Rýnem byl 17. února premiérově uveden Ples upírů: muzikál, který se v současné době hraje také ve Vídni, ale i v Praze, kde minulý měsíc oslavil už 150. reprízu.

Ples upírů byl ve stejném nastudování uváděn již ve Stuttgartu a v Hamburku. Nyní tedy jeho 8 tun kulis, 230 kostýmů, 150 paruk a 27 herců doputovalo do Kolína nad Rýnem. K podobné výměně repertoáru nedocházelo vždy. Když se ve druhé polovině 80. let minulého století začala vyvíjet soukromá muzikálová scéna v tehdy ještě západním Německu, tehdejší produkční společnost Stella začala i se stavbou divade – nejprve v Hamburku, poté v Bochumi, Stuttgartu a nakonec i ve sjednoceném Berlíně. A každé z těchto divadel uvádělo jeden muzikál. Tehdejší obchodní filosofie spoléhala na to, divák si za oblíbeným muzikálem zajede třeba i přes celé Německo. Na přelomu milénia, kdy prakticky všechny muzikály produkce Stella převzal mezinárodní Stage Entertainment, se ale tento princip uvádění změnil a muzikál cestuje za svým divákem. Vždy se při tom jedná o plnohodnotná divadelní představení – společnost totiž všech městech disponuje přibližně stejně kvalitně technologicky vybavenými scénami. Doba uvádění pak bývá vždy minimálně čtvrt roku, často i mnohem déle.

Původně se počítalo, že krvežízniví upíři budou v Kolíně sát krev do května – ale již před premiérou byla prakticky všechna představení vyprodána, a tak byla doba uvádění prodloužena do září. Součástí souboru je mimochodem i náš zpěvák Jan Kříž, který účinkuje v company a přibližně čtyřikrát měsíčně si coby understudy zahraje hlavní mužskou roli Hraběte von Krolocka.

ŠVÝCARSKÝ MATTERHORN HRDINOU MUZIKÁLU