VÁLEČNÉ NAPĚTÍ V MUZIKÁLU TIMA RICE

Před pěti lety měl v londýnském West Endu premiéru dosud poslední muzikál s libretem Tima Rice From Here to Eternity. Vycházel ze stejnojmenného románu Jamese Jonese, u nás známého i díky filmové adaptaci pod názvem Odtud až na věčnost.

Tim Rice si pro tento muzikál našel spolutvůrce nejméně o generaci mladší: pro skladatele Stuarta Braysona byl projekt debutem na poli muzikálového showbyznysu. Režisérka Tamara Harvey byla v době premiéry sice už poměrně zkušenou, ovšem muzikál a rovnou na West Endu tehdy režírovala také poprvé.

Příběh muzikálu nás zavádí na Havaj těsně před japonským útokem na Pearl Harbor. Vojenská jednotka má své zásady, které se přísně dodržují, i když jsou mnohdy na hranici lidskosti. Do příběhu proniká také milostná vášeň, která vzplane mezi vojínem a ženou jednoho z důstojníků. Milostný trojúhelník však nemá šanci přežít.

Kritiky na premiéru byly smíšené, velmi různorodé byly i ohlasy diváků. Nicméně za neúspěch dílo rozhodně označit nelze – na programu divadla Shaftesbury Theatre o čtrnácti stech místech se udrželo déle než půl roku.