VĚČNÝ PŘÍBĚH HOUŽEVNATÉ DOHAZOVAČKY

Před 55 lety měl světovou premiéru jeden z nejslavnějších muzikálů v historii vůbec – Hello, Dolly!. Ten patří dodnes mezi největší stálice repertoáru jak českých, tak i světových muzikálových scén.

Muzikál je dílem skladatele a textaře Jerryho Hermana a libretisty Michaela Stewarta, kteří jej vytvořili podle frašky Thorntona Wildera Dohazovačka z roku 1954. Rodokmen příběhu o vdavekchtivé ovdovělé dohazovačce je však mnohem pestřejší – Wilderovou inspirací totiž zase byla mnohem starší fraška Johanna Nepomuka Nestroye A jde se řádit z roku 1842, vycházející z anglické hry Dobře strávený den Johna Oxenforda už z roku 1835.

Muzikál Hello, Dolly! vznikl z popudu úspěšného broadwayského producenta Davida Merricka, který oslovil oba autory. Titulní roli měla původně hrát hvězdná Ethel Mermanová, která však roli odmítla, stejně jako další oslovená herečka Mary Martin. První Dolly se tak nakonec stala Carol Channing, herečka s typickou chraplavou barvou hlasu, pro niž se tato role stala rolí životní.

Ještě před broadwayskou premiérou se konala řada tzv. tryoutů, tedy zkušebních provedení nového muzikálu v Detroitu a Washingtonu. Představení dopadla katastrofálně a vše nasvědčovalo tomu, že nové dílo nemá šanci na úspěch a bude ukázkovým propadákem. Během pouhých čtyř týdnů se však producentovi, režisérovi i autorům podařilo muzikál přepracovat a premiéra na Broadwayi se naopak stala naprostým triumfem – a to jak u diváků, tak u kritiky. Premiérová inscenace, o jejíž režii i choreografii se postaral Gower Champion, získala totiž 10 cen Tony včetně ceny za nejlepší muzikál roku, čímž se stala do té doby nejúspěšnějším muzikálem v historii těchto cen. O své prvenství se nenechala připravit až do roku 2001, kdy muzikál Producenti získal těchto ocenění celkem 12.

Úspěšná premiérová inscenace Hello, Dolly! se udržela na repertoáru plných šest let a dosáhla 2 844 repríz. V hlavní roli se vystřídalo hned několik slavných hereček – mimo jiné například Ginger Rogers, Pearl Bailey nebo Ethel Mermanová, přestože ta roli dohazovačky Dolly v samém počátku odmítla. Pro ni dokonce autoři do muzikálu vrátili dvě ještě před premiérou 4 vyřazené písně. Muzikál si brzy po svém broadwayském uvedení získal diváky po celém světě včetně těch českých: jeho československá premiéra se uskutečnila v roce 1966 a první českou Dolly se stala Nelly Gaierová. Neopomenutelná je také slavná filmová adaptace muzikálu s Barbrou Streisandovou v hlavní roli.