Spojené scény vídeňské, které v rakouské metropoli provozují dvě prestižní muzikálová divadla, vypsaly konkurz na místo intendanta. Jeho působnost má začít sezónou 2020/21. Uzávěrka konkurzu je datována na konec května letošního roku: o novém, nebo možná i staronovém, šéfovi vídeňského muzikálu tak bude rozhodnuto prakticky tři roky dopředu.

 

V zahraničí je taková praxe naprosto běžná. Vzhledem k tomu, že funkční období bývají zpravidla šestiletá, považuje se za nezbytné, aby intendant mohl po celou dobu svého působení ovlivňovat repertoár, výběr novinek a samozřejmě i spolupracovníků, především herců, realizátorů a podobně. A protože divadla tohoto typu vše plánují s několikaletým předstihem, je nutné, aby bylo s předstihem známo i jméno nejvyššího šéfa, který začne ještě před vlastním nástupem do funkce formovat podobu svého budoucího divadla podle svých představ.

 

Současným intendantem je Christian Struppeck, který předtím působil mimo jiné u německé soukromé produkce Stage Entertainment, kde se podílel především na vývoji původních titulů. I ve Vídni se autorsky jako scénárista podílel na dvou muzikálech: Návštěva staré dámy a Schikaneder. O tom, zda se i on zúčastní konkurzu na další období, lze zatím jen spekulovat. Spojené scény vídeňské jsou rakouskou scénou s největší tradicí muzikálů včetně muzikálu superlativů. Od sedmdesátých let minulého století pravidelně uvádějí jak nejslavnější britské a americké tituly, tak inscenace vlastní, které pak exportují i do mnoha zemí Evropy, Asie či na Broadway. U nás byly z jejich muzikálů uvedeny už tři: před několika lety Mozart! v Brně, v současné době Ples upírů v Praze a Rebecca v Ostravě. Jakmile bude jméno nového intendanta známo, Muzikál expres se pokusí odhadnout, jakým směrem se bude vývoj muzikálu u našich sousedů ubírat.

SPOJENÉ SCÉNY VÍDEŇSKÉ HLEDAJÍ NOVÉHO INTENDANTA