105 LET OD NAROZENÍ KARLA VLACHA

V sobotu 8. října uplynulo přesně sto pět let od narození dirigenta Karla Vlacha, jehož kariéra je mimo jiných úspěchů spjata i s řadou prvních českých nastudování zahraničních muzikálů. Karel Vlach se narodil v roce 1911 v Praze na Žižkově. Jeho vášní byla vždy hudba. Těsně před začátkem druhé světové války získal živnostenský list na kapelnickou činnost a založil svůj první orchestr – Charles Happy Boys. Brzy jej však přejmenoval na Orchestr Karla Vlacha. Se svou kapelou od počátku propagoval nejnovější trendy taneční hudby a svůj repertoár neustále doplňoval novými populárními písněmi ze zahraničí.

 

Po skončení druhé světové války začal orchestr kromě svých pravidelných vystoupení a koncertů doprovázet také zájezdové programy Jana Wericha. S premiérou hry Pěst na oko v roce 1947 pak Vlach nastoupil na někdejší místo Jaroslava Ježka a jeho kapela se stala oficiálním orchestrem Divadla Voskovce a Wericha. Právě tam také Vlach v roce 1948 nastudoval vůbec první muzikál u nás – Divotvorný hrnec. Od té doby se muzikály staly neodmyslitelnou součástí jeho profesního života.

 

S přenesením muzikálu Divotvorný hrnec z Divadla V+W do Karlína přešel do tohoto divadla i Orchestr Karla Vlacha a s krátkou přestávkou ve 2. polovině 50. let zde zůstal již natrvalo. Na karlínské scéně Vlach se svým orchestrem – někdy doplněným o další potřebné nástroje – nastudoval mnoho muzikálů, často uvedených v československé premiéře. Za všechny jmenujme jen namátkou My Fair Lady, Hello, Dolly! nebo Loď komediantů. Během příprav další novinky, muzikálu Sugar – Někdo to rád horké, ho však postihl srdeční infarkt a Vlach ve věku 75 let zemřel.

 

Karel Vlach a jeho orchestr však není spojen pouze s muzikály. Zejména od 40. do 60. let zásadně ovlivňoval vývoj české hudební scény – jazzu, swingu i dalších směrů taneční hudby a pop music. S Vlachovým orchestrem tehdy vystupovali či nahrávali takřka všichni tehdejší přední zpěváci a zpěvačky. Orchestr Karla Vlacha nahrál též řadu skladeb na desky a také hudbu k filmům – za všechny vzpomeňme alespoň první český filmový muzikál Starci na chmelu nebo Kdyby tisíc klarinetů. Ačkoliv byl Karel Vlach svým fyzickým vzrůstem malý, rozhodně patří mezi největší osobnosti československé populární hudby.