VŠESTRANNÝ DIRIGENT ANDRÉ PREVIN

Jen málokomu bylo naděleno hudební nadání tak velkoryse jako André Previnovi, který by 6. dubna oslavil své devadesáté narozeniny. Tedy budeme-li se držet většiny pramenů, které v jeho životopise uvádí rok narození 1929 – sám si nebyl jist, zda pravým letopočtem není až rok 1930.

Previnovi rodiče patřili před válkou do vyšších kruhů berlínské smetánky; jako mnozí jiní však byli nuceni uprchnout před Hitlerem do Ameriky. V Hollywoodu působil jejich příbuzný jako hudební ředitel filmového studia Universal. André zde ve 40. letech začínal jako vynikající pianista ve filmových orchestrech a téměř vzápětí také filmovou hudbu aranžoval. Po celou svou kariéru prokazoval neuvěřitelnou všestrannost – hrál a nahrával hudbu klasiků i jazzových mistrů. Například jeho jazzové suity z broadwayských muzikálů se staly ve své době velice populárními.

Mezi nejvýznamnější nahrávky se zařadily jím dirigované soundtracky k filmovým muzikálům Gigi, Porgy a Bess, Sladká Irma a především My Fair Lady. Za každý z nich také obdržel Oscara. Kromě dirigentské práce se nechal zlákat i k řemeslu skladatele. V roce 1970 byl nominován na cenu Tony za svůj muzikál Coco o životě módní návrhářky Coco Chanel. V pozdějších letech se věnoval spíše klasické hudbě a komponování moderních oper.

André Previn zůstal aktivní prakticky až do své smrti v únoru letošního roku.