ROCKER NA POLI MUZIKÁLU: DANIEL LANDA

Americký muzikál Wicked měl světovou premiéru na Broadwayi přesně před 15 lety a dodnes patří mezi nejnavštěvovanější produkce jak na newyorské Broadwayi, tak v londýnském West Endu.

Muzikál Wicked: Neznámý příběh čarodějnic ze země Oz vychází z knihy spisovatele Gregory Maguirea z roku 1995. Její příběh volně předchází ději staršího známého románu L. Franka Bauma z počátku minulého století Čaroděj ze země Oz. Ten se stal v průběhu let velmi oblíbeným a vzniklo podle něj i několik filmových zpracování včetně populárního stejnojmenného muzikálu.

Děj muzikálu Wicked vypráví o dvou dívkách, které se potkávají během studií v zemi Oz – Elphaby, pozdější Zlé čarodějnice ze Západu, a Glindy, budoucí Hodné severní čarodějnice. Zatímco Elphaba se narodila se smaragdově zelenou barvou pleti, je chytrá, odvážná a spravedlivá, ale ostatními nepochopená, Glinda je krásná, ambiciózní a ve společnosti velmi oblíbená. Z obou neobyčejných dívek se i přes jejich rozdílné osobnosti a názory stanou blízké přítelkyně, aby se však jejich cesty posléze opět rozešly.

Autorem hudby i písňových textů je Stephen Schwartz, skladatel a textař, kterého už v 70. letech proslavily tituly jako Godspell nebo Pippin. Jeho texty zazněly kupříkladu také v animovaných filmech studia Walta Disneyho Pocahontas, Zvoník od Matky Boží nebo Kouzelná romance. Schwartz je držitelem tří hudebních cen Grammy, tří filmových Oscarů, ale nikdy nezískal divadelní cenu Tony – i když na ni byl už šestkrát nominován.

Premiéra muzikálu Wicked se uskutečnila v broadwayském Gershwinově divadle v říjnu 2003. V premiérovém obsazení zazářila například Idina Menzel jako Elphaba nebo Joel Gray v roli Čaroděje ze země Oz. V současnosti má Wicked na svém kontě téměř šest tisíc tři sta repríz a aktuálně je na 6. místě žebříčku nejhranějších broadwayských muzikálů všech dob. A prozatím také nic nenasvědčuje tomu, že by jeho uvádění mělo v nejbližší době skončit.

Po broadwayském úspěchu se muzikál rozletěl prakticky do celého světa: tři roky po uvedení na Broadwayi měl svoji premiéru také v Londýně. Následovalo japonské Tokio, německý Stuttgart, australské Melbourne, dánská Kodaň a další města. Aktuálně se připravuje také filmová verze, pro niž Schwartz složil několik nových písní – na tu si však budeme muset ještě nějaký čas počkat.