Z HISTORIE MUZIKÁLU: VÍDEŇSKÉ CATS

V pondělí 24. září uplynulo 35 let od premiéry muzikálu Cats ve Vídni – konkrétně v Theater an der Wien neboli Divadle na Vídeňce. Zde byl muzikál uveden dva roky po své světové premiéře v Londýně a rok po premiéře broadwayské.

Spojené scény vídeňské, které disponovaly celkem třemi divadelními budovami, začaly pěstovat muzikál superlativů od roku 1962. Zpočátku šlo o přední americké tituly jako My Fair Lady, později se začaly soustřeďovat i na produkci Andrew Lloyda Webbera. V době premiéry Koček byl intendantem Peter Weck, známá autorita ve světě německo-rakouského hudebního divadla.

Režii a choreografii vídeňských Koček měla na svém kontě autorka původní londýnské choreografie Gillian Lynne. Dílo T. S. Eliota přebásnil Michael Kunze a zachována byla i původní scénografie a kostýmy. Kočky byly po pěti letech přeneseny na scénu divadla Ronacher a hrály se tak ve Vídni až do roku 1990, tedy přesně 17 let, a dosáhly více než dvou tisíc repríz.

Spojené scény vídeňské se svými dvěma muzikálovými divadly jsou zřizovány a subvencovány hlavním městem Vídeň: v Rakousku s necelými devíti miliony obyvatel se na zcela komerční uvádění muzikálu při zachování nejvyšší kvality nedá sázet. Dnešní dotace prý činí okolo 30 milionů eur, a to při cenách mezi 20 a 120 eury za vstupenku.

Spojené scény vídeňské své dotace využívají k uvádění těch nejlepších zahraničních titulů a zároveň samy vyprodukovaly celou řadu původních muzikálů, které jsou uváděny v divadlech na několika kontinentech, jako Elisabeth, Mozart!, Ples upírů nebo Rebecca.