ZA BARVU PLETI TREST SMRTI: SCOTTSBORO BOYS

Před pěti lety se v londýnském divadle Young Vic uskutečnila anglická premiéra muzikálu The Scottsboro Boys – posledního společného díla autorské dvojice John Kander a Fred Ebb, proslavené především muzikály Kabaret, Chicago nebo Zorba.

Děj muzikálu The Scottsboro Boys je založen na skutečném příběhu devíti afroamerických teenagerů, odsouzených v Alabamě v roce 1931 k trestu smrti pro údajné znásilnění dvou bělošek. Soudní proces s černošskými mladíky se do amerických dějin zapsal jako střet rasismu a práva na spravedlivý soudní proces.

Muzikál tragický příběh vypráví formou inscenované minstrel show, typu americké populární zábavy 19. století. Duo muzikálových tvůrců Kander-Ebb začalo na námětu pracovat na popud režisérky a choreografky Susan Stroman už v roce 2002, po Ebbově smrti v roce 2004 se ale práce na díle zastavily.

V roce 2010 John Kander muzikál dokončil a posléze došlo k jeho uvedení na Broadwayi. Londýnské uvedení muzikálu, také v režii Susan Stroman, mělo poměrně dobré ohlasy, a jeho produkce byla proto z divadla Young Vic přenesena i přímo na West End.