ZÁKULISNÍ KOMEDIE KANDERA A EBBA DIVÁKY STÁLE BAVÍ

Detektivní hudební komedie Curtains neboli Vražda za oponou legendárního tandemu Kander & Ebb se po sedmi letech vrátila na West End, kde sklidila nadšené ohlasy.

Skladatel John Kander a textař Fred Ebb jsou na poli hudebního divadla jmény, která netřeba dlouze představovat. Mezi jejich nejslavnější díla patří například muzikály Kabaret, Chicago, Ocelové molo či Polibek pavoučí ženy. Společně vytvořili také písně k několika filmům, například skladbu „New York, New York“, kterou proslavil Frank Sinatra. Kromě toho úzce spolupracovali s takovými hereckými legendami, jako jsou Liza Minnelli a Chita Rivera.

Jedním z posledních velkých projektů slavné dvojice byl právě muzikál Vražda za oponou. Dílo diváky přenáší do bostonského divadla konce 50. let, kde právě probíhá premiéra muzikálu „Robin Hood divokého západu“. Během děkovačky je zabita jeho hlavní hvězda a každý z jejích kolegů se stává podezřelým. Případ přichází vyřešit detektiv, a také nadšený fanoušek hudebního divadla, Frank Cioffi. V rámci divadla na divadle tak muzikál nabízí humorně zpracovanou detektivní záhadu a zároveň dává nahlédnout do světa showbusinessu.

Světová premiéra proběhla 25. července 2006 v Los Angeles. O rok později bylo dílo s malými úpravami úspěšně uvedeno na Broadwayi, kde se odehrálo bezmála 550 představení. Muzikál získal celkem 8 nominací na prestižní divadelní cenu Tony, z nichž jednu proměnil, a dalších 9 nominací na ocenění Drama Desk Award, kde byl úspěšný ve dvou kategoriích.

U nás mělo dílo pod českým názvem Vražda za oponou premiéru v září roku 2011 v Hudebním divadle Karlín, kde byl muzikál uváděn přes dva roky. V režii Antonína Procházky se zde objevily přední osobnosti české scény jako například Ondřej Gregor Brzobohatý, Zuzana Norisová, Monika Absolonová, Dasha či Ivana Chýlková.

Loni v říjnu se muzikál po sedmi letech vrátil do Velké Británie, kde zahájil regionální turné. V prosinci se na čtyři týdny přesunul na jednu z westendských scén, nyní opět pokračuje v turné, které zakončí v dubnu v Southamptonu. Hlavní roli nadporučíka Cioffiho ztvárňuje uznávaný stand-up komik, herec a rozhlasový a televizní moderátor Jason Manford.