ZDENĚK BOROVEC: TEXTAŘSKÝ VELIKÁN

Letošní rok probíhá řada akcí k uctění nedožitých 80. narozenin skladatele Karla Svobody. Jeho muzikály jsou bezprostředně spojeny i se jménem libretisty a textaře Zdeňka Borovce, jehož dílo také rozhodně stojí za připomenutí.

Zdeněk Borovec, autor přibližně dvou a půl tisíce písňových textů, se narodil v roce 1932 v Praze. Už od dětství vystupoval v Dismanově rozhlasovém souboru, statoval na jevištích pražských divadel a hrál také epizodní role v několika filmech. Později studoval dramaturgii a scenáristiku na pražské FAMU a od poloviny 50. let se věnoval psaní textů písní. Patrně první muzikál s jeho texty byl italský Když je v Římě neděle, uvedený v roce 1958 v karlínském divadle.

Dnes už je prakticky zapomenuto jiné dílo s jeho texty, muzikál Titanic. Hudbu k němu napsal skladatel Bohuslav Ondráček, autor muzikálu Gentlemani nebo řady písní pro Martu Kubišovou, Václava Neckáře a další. Muzikál – či chcete-li pop-rocková opera – Titanic nebyl nikdy scénicky realizován, v roce 1977 však vyšla jeho nahrávka.

Na začátku 90. let napsal Borovec české texty k muzikálu Les MisérablesBídníci. Svoji českou premiéru měli Bídníci v roce 1992 v Divadle na Vinohradech a odstartovali u nás velký porevoluční muzikálový boom. K jejich úspěchu bezpochyby značně přispěly i Borovcovy texty, které dodnes působí poeticky, velmi lehce i hravě. Muzikál se po obrovském úspěchu v roce 1992 do Prahy znovu dostal v roce 2003, tentokrát do Goja Music Hall, a v obnovené premiéře ještě jednou v roce 2012. Mezitím jej slyšeli i diváci Městského divadla Brno, které tento muzikál uvádělo od roku 2009, a na letošní podzim se další nastudování chystá v Ústí nad Labem.

Nejúspěšnějším původním českým muzikálem je bezpochyby Dracula, kterého od jeho premiéry v roce 1995 viděly téměř 2 miliony diváků u nás i ve světě. První uvedení muzikálu z pera Karla Svobody, Richarda Hese a Zdeňka Borovce znamenalo také velkou příležitost pro mnoho mladých zpěváků a herců. Díky němu například poprvé na divadelním jevišti stanula Monika Absolonová a titulní role Draculy pak doslova katapultovala jeho představitele Daniela Hůlku mezi hvězdy první velikosti. V současné době má Draculu již několik let na repertoáru Hudební divadlo Karlín. Muzikál přinesl řadu hitů, z nichž patrně nejznámějším se stala píseň Jsi můj pán v podání Lucie Bílé.

Éra velkých muzikálů 90. let byla skutečným vrcholem Zdeňka Borovce a jeho textařského umu. Po úspěchu Draculy přišel na svět Monte Cristo, nejnákladnější projekt mezi českými muzikály. Premiéru měl v prosinci roku 2000 v Kongresovém centru Praha a již necelé dva měsíce poté obdrželi autoři tohoto romantického muzikálu Zlatou desku za prodej 20 000 nosičů s jeho nahrávkou.

Posledním muzikálem, na kterém se Borovec podílel, je Kleopatra. V průběhu jejích příprav však v únoru 2001 zemřel a započaté dílo tak dokončili jeho dcera Lucie Stropnická a Lou Fanánek Hagen. I přesto v muzikálu zní několik původních textů Zdeňka Borovce, včetně jedné z verzí nejznámější melodie tohoto muzikálu, Chci královnou se stát.