ZE SKLEPNÍ PRÁDELNY K ROVNOPRÁVNOSTI

Pozoruhodný muzikál, který na individuálním osudu černošské služky v Americe 60. let připomíná hnutí za rovnoprávnost afroamerického obyvatelstva, uvedlo na jaře v inscenaci převzaté z regionálního Chichesteru londýnské Hampstead Theatre. Beznadějně vyprodanou inscenaci bude navíc možné vidět ještě jednou, a to na prknech londýnského West Endu.

Anglický titul muzikálu Caroline, or Change je možné vnímat ve více rovinách. Nejlépe by se dal přeložit jako Caroline, aneb o změně: změny sociální i změny v osobním nazírání jsou totiž jeho hlavním tématem. Současně ale anglické slovo ‘change’ v názvu představuje také drobné mince, které v příběhu hrají důležitou roli a sociální rozdíly mezi postavami jasně dokumentují.

Titulní hrdinka muzikálu, služka Caroline, pracuje den co den ve sklepní prádelně americké židovské rodiny za plat, z něhož sotva zvládá uživit své čtyři děti. Společnost jí dělá především pračka a rádio, v muzikálu ztvárněné herci, ale někdy také osmiletý Noah – chlapec, který se těžko vyrovnává s nedávným úmrtím své matky i novou otcovou manželkou, přilnul ale k věcné a spolehlivé Caroline. Zajímavé je, že Caroline není žádnou aktivní hrdinkou, která by brala svůj osud do vlastních rukou: spíše jen zatrpkle snáší situaci. Opravdové změny se totiž pro afroamerické obyvatelstvo začnou dít až v dalších generacích.

Autorkou muzikálu z roku 2003 je skladatelka Jeanine Tesori, které se už v červnu začne v Londýně hrát i další hit: cenami ověnčený Fun Home. Libreto potom napsal přední americký dramatik Tony Kushner, jehož legendární dvoudílné drama Andělé v Americe se právě s úspěchem uvádí na Broadwayi a vládne činoherním nominacím na letošní ceny Tony. Kdo by měl zájem vidět výsledek spolupráce těchto dvou mimořádných tvůrců, bude mít možnost od 20. listopadu v londýnském Playhouse Theatre.