ZE ZLATÉHO FONDU: JESUS CHRIST SUPERSTAR

45 let uplynulo od vzniku první filmové verze slavného muzikálu Andrew Lloyda Webbera a Tima Rice Jesus Christ Superstar, kterou v roce 1973 uvedl do kin režisér Norman Jewison.

Filmová adaptace rockové opery Jesus Christ Superstar vychází z její divadelní verze. Patrně nejslavnější společné dílo dvojice Andrew Lloyd Webber a Tim Rice vyšlo nejprve v říjnu 1970 jako koncepční dvojalbum. Tato nahrávka okamžitě začala šplhat na samý vrchol amerických hudebních žebříčků, a tak není divu, že rok po vydání alba, konkrétně 12. října 1971, měl Jesus Christ Superstar také svou divadelní premiéru na Broadwayi. Záhy po premiéře začal režisér Norman Jewison natáčet v exteriérech v Izraeli i jeho filmovou verzi. Záštitu nad filmem tehdy převzal osobně starosta Jeruzaléma Teddy Kollek.

Děj filmu asi není třeba příliš představovat – popisuje posledních sedm dní života Ježíše Krista od příchodu do Jeruzaléma až k jeho ukřižování, a to vše očima Jidáše Iškariotského a formou burácejícího rocku. K dobře známému příběhu z evangelií tak autoři přidali témata moderních popových mýtů, popisujících situaci hvězdy na sklonku života. Dalšími hrdiny příběhu jsou Máří Magdaléna, „padlá žena“, král Herodes, zatrpklý, avšak zranitelný vládce, nebo Pilát Pontský.

Režisér Jewison si pro svůj ambiciózní projekt s rozpočtem 3,6 milionu dolarů objednal filmový scénář bez jakýchkoli scén s tisícihlavým davem, jaké byly v té době v biblických filmových eposech zvykem. Místo davů angažoval skupinu mladých herců, s nimiž inscenoval jednotlivá hudební čísla. Biblický příběh v nich kombinoval se soudobými reáliemi, jako byla například moderní vojenská technika. Oproti divadelní verzi došlo ve filmu také k několika změnám, většinou však jen menšího rozsahu a s cílem odstranit některé nejkontroverznější momenty díla.

Herci byli pro film většinou vybráni z inscenace muzikálu na Broadwayi. Jidáše tak ztvárnil Carl Anderson, jeho kolega v titulní roli Ted Neeley hrál na Broadwayi původně malomocného a zároveň zaskakoval v roli Ježíše. Stejně jako představitel Piláta Pontského Barry Dennen hráli tytéž role jako na Broadwayi také Yvonne Elliman jako Máří Magdaléna a Bob Bingham jako Kaifáš. Yvonne Elliman dokonce zpívala Máří Magdalénu už na původní gramofonové nahrávce. Je jediná, kdo svou roli zpíval na desce a zároveň ji hrál jak na Broadwayi, tak ve filmu.

Téměř 30 let po vzniku původní filmové verze Jesus Christ Superstar přenesla společnost Really Useful Group a studio Universal do filmového studia také londýnskou inscenaci z konce 90. let. Před několika lety pak producent Marc Platt oznámil svůj záměr natočit novou filmovou adaptaci muzikálu – podle nejnovějších informací by se tak mělo stát už v příštím roce.