ZEMŘEL SKLADATEL LEGENDÁRNÍCH VLASŮ

V pondělí 17. prosince, den před svými 90. narozeninami, zemřel skladatel Galt MacDermot, mimo jiné autor hudby k muzikálu Vlasy.

MacDermot se narodil 18. prosince 1928. Jeho otec byl kanadský akademik a diplomat a dopřál svému synovi kvalitní vzdělání nejprve na několika kanadských školách a později v Jihoafrické republice, kde Galt studoval africké rytmy a na zdejší univerzitě získal bakalářský titul v oboru hudba.

V polovině 60. let se přestěhoval do New Yorku, čímž odstartovala jeho úspěšná kariéra muzikálového skladatele; později si na konto připsal i několik hudebních doprovodů k filmovým snímkům. Stvořil ale také celou řadu samostatných skladeb a dal by se označit za hudebního chameleona – ve své tvorbě totiž vychází z mnoha různých hudebních žánrů. Převažují jazz a funk, narazit ale můžeme také na hip hop, liturgickou hudbu či dokonce operu.

Za svou tvorbu získal několik cen Grammy, byl uveden do skladatelské síně slávy a dočkal se rovněž ocenění za celoživotní mistrovství. Podílel se na více než desítce muzikálů, největší úspěch však slavily Vlasy z roku 1967. Toto dílo se dá považovat za produkt své doby vrcholící sexuální revoluce a hnutí hippies konce 60. let. MacDermot dokázal ve správnou dobu přijít s muzikálem, který se vyjadřoval k aktuálním dobovým problémům, kritizoval protahující se válku ve Vietnamu a propagoval bohémský životní styl. Premiéra se odehrála v říjnu 1967 mimo hlavní broadwayské scény – tam muzikál pronikl až na jaře následujícího roku a stal se kultovním hitem.

Po fenomenálním úspěchu Vlasů očekával hudební svět s napětím, čím dalším MacDermot překvapí. Jeho příští muzikály – Isabel’s a Jezebel a Who the Murderer Was – byly přijaty spíše vlažně. Skutečným hitem se stal až další muzikál v pořadí, Dva páni z Verony, inspirovaný stejnojmennou Shakespearovou hrou. Odehrálo se celkem více než šest set úspěšných repríz a dílo navíc získalo cenu Tony za nejlepší muzikál. MacDermot dále složil hudbu například k životopisným muzikálům o životě Karla Marxe či Johanky z Arku nebo k muzikálům s ekologickou tematikou jako Sun nebo The Corporation. Žádné z jeho pozdějších děl se však už nepřiblížilo fenomenálnímu úspěchu Vlasů.