V neděli 9. dubna byly předány prestižní britské ceny Laurence Oliviera. Zatímco činoherní kategorie zcela ovládl divácký hit Harry Potter a prokleté dítě, který si odnesl rekordních 9 ocenění, v kategoriích muzikálových jsou výsledky o něco rozmanitější.

 

Nejlepším muzikálovým revivalem se stal legendární Jesus Christ Superstar v inscenaci plenérového divadla v Regent’s Parku. Režíroval jej zdejší dlouholetý umělecký šéf Timothy Sheader a inscenace se stala jedním z nejúspěšnějších titulů tohoto divadla vůbec, a to jak z hlediska diváckého zájmu, tak i kritických ohlasů. Zásluhu na tom má moderní pojetí, připomínající atmosféru rockového koncertu, i talentovaní mladí interpreti. Muzikál, který byl napsán už před pětačtyřiceti lety, zde tak ožil zcela současnou energií.

 

Cenu pro nejlepší nový muzikál si odnesl Groundhog Day – zpracování stejnojmenného filmu s Billem Murrayem, v češtině známého jako Na Hromnice o den více. Jedná se o napjatě očekávanou novinku Tima Minchina, autora veleúspěšné Matildy. Ani Groundhog Day diváky rozhodně nezklamal a zatímco v Londýně byl uváděn pouhé dva měsíce v činoherním divadle Old Vic, již v pondělí 17. 4. má premiéru jeho komerční uvedení na newyorské Broadwayi.

 

A muzikál Groundhog Day si vysloužil prestižní Olivier Award také v kategorii nejlepšího herce: stal se jím představitel hlavní role nevrlého moderátora počasí, Andy Karl. Tento americký herec má na svém kontě na Broadwayi už celou řadu rolí a i v nynějším uvedení Groundhog Day zde svůj výkon zopakuje.

 

Nejlepší herečkou v muzikálu se stala americká herečka a zpěvačka Amber Riley za svůj výkon v muzikálu Dreamgirls. Amber Riley byla po šest let jednou z hlavních hvězd televizního seriálu Glee, svérázného muzikálového díla postaveného na cover verzích známých popových i muzikálových hitů. Svého divadelního debutu se dočkala s velkým ohlasem teprve nyní rolí Effie White v Dreamgirls. Muzikál z roku 1981 se v Londýně objevuje vůbec poprvé – a údajně právě proto, že produkce v Amber Riley našla ideální představitelku hlavní role.

 

Mezi členy souboru Dreamgirls putovalo také ocenění pro nejlepšího herce ve vedlejší roli, které získal mladý herec Adam J Bernard. Nejlepší herečkou ve vedlejší roli se stala Rebecca Trehearn za roli v oceňovaném revivalu muzikálu Show Boat.

ZNÁME DRŽITELE OLIVIER AWARDS 2017